fishingexplorers.com

Tatar z lipienia

Na trzy sposoby

Ta wspaniała, wykwintna, a jednocześnie łatwa w przygotowaniu potrawa stanowi doskonałą przekąskę przed daniem głównym. Można ją przygotować również nad wodą, zaraz po złowieniu ryb. Przedstawiam poniżej trzy przepisy moich kolegów Daniela Wegnera i Piotra Motyki. Wszystkie te tatary jadłem i wszystkie z czystym sumieniem polecam.

Przepis Daniela:
Składniki – lipienie, sól, pieprz, oliwa z oliwek, cytryna (ew. ocet balsamiczny). Filety z lipieni posiekaj, dopraw solą, pieprzem, oliwą i cytryną. Proste jak drut ale poraża prostotą i smakiem.

Pierwszy przepis Piotra (na 2-3 osoby): Składniki: jeden duży lub 2-3 mniejsze lipienie, oliwa z pierwszego tłoczenia, japońska przyprawa hichimi togarashi (do nabycia w sklepach z japońską żywnością, również przez internet), sos sojowy (najlepiej kikkoman).
Lipienie wyfiletować i posiekać nożem. Dodawać po kolei do smaku oliwę, sos sojowy i przyprawę japońską (nie przedobrzyć!). Uformować porcje w kształcie sporych kulek i wyłożyć na talerze (gotowy tatar można też podawać w małych miseczkach). Serwować ze świeżym imbirem. Jeść pałeczkami jak sushi.

Drugi przepis Piotra (na 2-3 osoby)
Składniki jak u Daniela Wegnera. Dodatkowo masło, świeży tymianek, marynowane podgrzybki lub kurki, ciemne pieczywo. Mięso z lipienia drobno posiekać nożem, dodać oliwę, sól, pieprz, sok z cytryny i posiekane drobno grzybki. Utrzeć trochę masła ze świeżym tymiankiem. Serwować z ciemnym pieczywem i masłem tymiankowym (może być jako kanapka).

Tatar z lipienia najlepiej smakuje z białym wytrawnym bądź półwytrawnym winem (np. Riesling, Gewurztraminer) lub dobrze schłodzoną czystą wódką.

Tatar z lipienia

Browarzyciel poleca
Rafał Kowalczyk