Przepis:
Do tej prostej i popularnej w krajach anglosaskich potrawy najlepiej użyć ryb morskich – dorsza, plamiaka czy halibuta. Wędkarze wyjeżdżający do Norwegii nie powinni mieć z tym problemu. Do przyrządzenia ciasta będziemy potrzebowali mąkę, białko ze świeżego jajka, piwo (jasne lub ciemne), mleko, wodę i odrobinę soli. Umieszczamy to wszystko w sporej misce i mieszamy mikserem aż do uzyskania gładkiej masy. Następnie należy ubić oddzielone wcześniej od żółtka białko (trzepaczką lub mikserem) i delikatnie, powoli wymieszać z przygotowanym wcześniej ciastem. Odstawić na pół godziny. W tym czasie wyfiletować rybę i pozbawić skóry oraz pokroić ją w porcyjne kawałki wg własnych preferencji – mniejsze lub większe, ale nie za grube. Obrać ziemniaki, pokroić je w podłużne paski (jak tradycyjne frytki lub nieco grubsze) i podsmażyć na rozgrzanym oleju. Po podsmażeniu ułożyć na papierowym ręczniku kuchennym, aby odciągnąć trochę tłuszczu.
Kawałki ryby obtaczać w cieście i smażyć na rumiano na dobrze rozgrzanym oleju. Równocześnie na drugiej patelni dosmażyć frytki na rumiano i finalnie posolić je. Rybę serwować z frytkami i sosem tatarskim. Mrożone frytki można zakupić też w sklepie (są dostępne w każdym spożywczym markecie w Skandynawii) i odsmażyć je na patelni lub upiec w piekarniku. Sos tatarski najlepiej przywieźć z kraju (najlepszy jest Develeya).
Do tej potrawy polecam piwo. Jakie piwo?
Najlepszym piwem do tej potrawy będzie trunek z brytyjskim rodowodem. Jednym z najbardziej popularnych angielskich stylów jest Bitter, czyli jasne piwo górnej fermentacji. Ma bogaty słodowy i owocowy aromat oraz mocno zaznaczoną goryczkę chmielową. Nie jest zbyt mocne i nasycone dwutlenkiem węgla, dlatego doskonale komponuje się do wielu potraw, w tym do naszej ryby z frytkami. Fish & Chips to bardzo popularny na Wyspach posiłek, który często sprzedawany jest z ulicznych budek i kramów. Podawany na tackach lub w papierze jest bezpretensjonalnym, sytym daniem dla wszystkich. Dlatego nasze piwo nie powinno być zbyt wykwintne, czy wyszukane. Jeżeli nie uda nam się znaleźć Bittera, to z powodzeniem możemy podać inne równie proste i popularne piwo - tym razem z Irlandii. Wytrawny (Dry) Stout, bo o nim mowa, jest równie goryczkowy co Bitter. Ma przy tym podwyższoną lekko kwaśność i charakterystyczne nuty palone. Obie te cechy pasują idealnie – z jednej strony do delikatnej ryby, a z drugiej do przypieczonej panierki oraz frytek. Szalenie polecam!
Składniki na 4 osoby: